Header image  


Miss Anne Millington M.A.  Tel: 0151 653 9673

 
 
 

Awards

 


2017 Scholarship to attend Second week of Summer School in 2017

          MARLI COOK


2017 Scholarship to attend Bideford Summer School in 2018

           MARLI COOK

2017  Successful audition with Liverpool Empire Youth Ballet to perform in 'The Lion, the Witch and the Wardrobe'

          LIBBI GREENALL


2017  Successful audition  to perform in Bill Kenwright's production of  'Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat'

          LAURA JACKSON



2017 British Ballet Organization Scholarship Award recipient for Classical Ballet in the Senior category:

EMMA JACKSON





2016
Recipient of the 'Peggy Wilson' Trophy for 'Musicality in Dance' at BBO Dance Days

EMMA JACKSON




2016  Successful audition with Liverpool Empire Stage Experience to perform in 'West Side Story'

          NICOLA JOHNSTONE




2016 British Ballet Organization Scholarship Award recipient for Classical Ballet in the Mid category:

EMMA JACKSON

2015 Junior Associate of Merseyside Dance and Drama Centre

          LIBBI GREENALL

2014 Scholarship to attend Second week of Summer School in 2014

          LAUREN ANDREWS


2014 Scholarship to attend Bideford Summer School in 2015

          EMMA JACKSON


2014  Successful audition with English Youth Ballet to perform in 'Sleeping Beauty' 

          EMMA JACKSON


2014  Successful audition with Liverpool Empire Stage Experience to perform in 'Cats'

          LIBBI GREENALL


2013-17  Recipient of Northern Associates scheme for Classical Ballet 

EMMA JACKSON


2013 Scholarship to attend Wallasey Ballet's Junior Summer School in 2014

         LAUREN ANDREWS


2013 Scholarship to attend Wallasey Ballet's Junior Summer School Week 2 
          CAITLIN ANDREWS


2013 Scholarship to attend Wallasey Ballet's Senior Summer School in 2014

         LIBBI GREENALL


2013 Scholarship to attend Wallasey Ballet's Senior Summer School in 2014

         BETHANY JOHNSON

2013  Successful audition with Liverpool Empire Youth Ballet to perform in 'Peter Pan'

          LIBBI GREENALL


2013  Successful audition with Liverpool Empire Youth Ballet to perform in 'Peter Pan'

          ISABELLE LOOKER


2013 British Ballet Organization Scholarship Award recipient for Classical Ballet in the Senior category:

BETHANY JOHNSON


2012  Successful audition with English Youth Ballet to perform in 'Coppelia' at Southport Theatre

          EMMA JACKSON


2012  Successful audition with ABD Productions to perform in 'David Copperfield the Musical' at the Floral Pavilion Theatre

          LIBBI GREENALL


2012 Scholarship to attend Bideford Summer School

          LOUISE REECE

 

2012 Scholarship to attend Wallasey Ballet's Junior Summer School Week 2 

MOLLY DAVIES


2012 Scholarship to attend Wallasey Ballet's Senior Summer School in 2013

         AMY MERRITT


2012 Recipient of the 'Ruth Berney' Trophy for 'Ballet Technique and Performance' at BBO Dance Days

BETHANY JOHNSON


2011 Recipient of Northern Associates scheme for Classical Ballet in the Senior Category

BETHANY JOHNSON


2011 Associate of Elliott Clarke School

AMY MERRITT


2011 Scholarship to attend Bideford Summer School in 2012

          EMMA JACKSON

 

2011 Scholarship to attend Wallasey Ballet's Junior Summer School Week 2 in 2011

MELISSA WHARTON


2011 Scholarship to attend Wallasey Ballet's Senior Summer School in 2012

AMY MERRITT



2011 British Ballet Organization Scholarship Award recipient for Classical Ballet in the Senior category:

ALICIA HUGHES



2011 British Ballet Organization Scholarship Award recipient for Classical Ballet in the Junior/North category:

BETHANY JOHNSON


 2010 Scholarship to attend Wallasey Ballet's Junior Summer School in 2011

          LIBBI GREENALL

 

 2010 Scholarship to attend Wallasey Ballet's Junior Summer School in 2011

LOUISE REECE

 

 2009 United Teachers of Dance Award of Excellence winner for Modern Dance:

NICOLA JOHNSTONE (Level 3/4 Category)

 

 2009 United Teachers of Dance Award of Excellence winner for Modern Dance:

ALICIA HUGHES (Level 3/4 Category)

 

 2009 Scholarship to attend Wallasey Ballet's Junior Summer School in 2010

BETHANY JOHNSON

 

 2009 British Ballet Organization Scholarship Award recipient for Classical Ballet in the Junior/North category:

ALICIA HUGHES

 

 2008 British Ballet Organization Scholarship Award recipient for Jazz Dance in the Senior/North category:

EMILY GRAHAM

 

 2008 Scholarship to attend Bideford Summer School

AMY MERRITT

 

 2008 Scholarship to attend Wallasey Ballet's Junior Summer School in 2009

PHOEBE HARRISON

 

 2007 United Teachers of Dance Award of Excellence winner for Modern Dance:

ELEANOR RALPHS (Level 3/4 Category)

 

 2007 Scholarship to attend Wallasey Ballet School's Senior Summer School

ELEANOR RALPHS

 

 2006 Scholarship to attend Bideford Summer School

ELEANOR RALPHS

 

 2006 British Ballet Organization Scholarship Award recipient for Jazz Dance in the Senior/North category:

NATALIE ROSSLEY

 

 2005 United Teachers of Dance Award of Excellence winner for Modern Dance:

ABIGAIL SMITTON (Level 5/6 Category)

 

 Junior Associate of the Royal Ballet School 2004 - 2006:

ALICIA HUGHES

 

 2004 United Teachers of Dance Award of Excellence winner for Modern Dance:

NATALIE ROSSLEY (Level 5/6 Category)


 2001-2004 British Ballet Organization Scholarship Award recipient for Classical Ballet in the Junior/North category:

EMILY GRAHAM

 

 2002 United Teachers of Dance Award of Excellence winners for Modern Dance:

NATALIE ROSSLEY (Level 3/4 Category)
GEMMA EDWARDS (Major Category)

 

 2001 United Teachers of Dance Award of Excellence winners for Modern Dance:

EMILY GRAHAM (Level 3/4 Category)
LEONIE RILEY     (Major Category)

School Trophy Award winners from Prize Giving July 2016:

GRACE PARRY
LAUREN ANDREWS
LUCY SWIFT
LAURA JACKSON (Musical Theatre)
JESSICA MASON
MOLLY DAVIES (Contemporary)
JASMINE MELIA
TEGAN GRIFFITHS
EMMA JACKSON
LIBBI GREENALL

NICOLA JOHNSTONE (School Cup)

School Trophy Award winners from Prize Giving December 2013:

EMMA STANLEY
LUCY SWIFT
REBECCA WOOSEY
CAITLIN ANDREWS
MAISIE-RAE NAVARRO
MELISSA WHARTON
LOUISE REECE
EMMA JACKSON
ISABELLE LOOKER
LIBBI GREENALL

JESSICA MASON (Song & Dance)
ELSIE ANDREWS & JULIA WOOLFALL (Tap)
GEMMA MCLOUGHLIN
NATALIE FLOWER
ADELE EDWARDS
GRACE FERGUSON
NICOLA JOHNSTONE

AIMEE HARWOOD
ALICIA HUGHES
RACHEL HARRIS & ELEANOR RALPHS (School Cup)


School Trophy Award winners from Prize Giving July 2011:

MOLLY DAVIES
EMMA JACKSON
JESSICA MASON
LIBBI GREENALL
MOLLY ADAMSON
NICOLA JOHNSTONE
ELEANOR PARSONS
AMY MERRITT
BETHANY JOHNSON
EMMA CRAWFORD

RACHEL HARRIS
ALICIA HUGHES
HANNAH LAIDLAW
KIM MASON
HAYLEY CRAWSHAW (School Cup)


School Trophy Award winners from Prize Giving July 2009:

LOUISE REECE
NATALIE FLOWER
GEMMA MCLOUGHLIN
RACHEAL KELLY
NICOLA JOHNSTONE
ANNA RICE
HANNAH LAIDLAW
AMY MERRITT
AIMEE HARWOOD
JESSICA
LEIGH
BLISS HUNTER
ALICIA HUGHES
ELEANOR RALPHS
EMILY GRAHAM
ABIGAIL SMITTON (School Cup)

  
School Trophy Award winners from Prize Giving December 2007:

CAITLIN LANE SMITH
GRACE FERGUSON
BETHANY JOHNSON
RUBY MELIA
LAUREN HUTCHINGS
HANNAH LAIDLAW
RACHEL HARRIS
LAUREN BIBBY
SOPHIE MCLOUGHLIN
ALICIA HUGHES
ALEXANDRA GREANEY
ELEANOR RALPHS
FAY FLOWERDAY
SACHA KELLY
JESSICA GIBBONS
GEMMA DOUGHTY
ABIGAIL SMITTON
BARBARA ROBERTS (School Cup)

 School Trophy Award winners from Prize Giving July 2006:

NINA FLOWERDAY
CALISTA COTGRAVE
AMY MERRITT
JESSICA OSBORNE
JESSICA GIBBONS
SOPHIE MCLOUGHLIN
GEMMA DOUGHTY
LUCY GIBBONS
ELEANOR RALPHS
MEGAN JONES
ABIGAIL SMITTON
SACHA KELLY
JENNIFER ROCHFORD
BECKY BENNETT
EMILY CLARK
DANIELLE HUGHES
AIMEE HARWOOD
NICOLA JOHNSTONE
FAYE HUNTER
EMILY GRAHAM (School Cup)

 

 School Trophy Award winners from Prize Giving December 2004:

LAUREN HUTCHINGS
NICOLE KIRKHAM
SOPHIE O'CONNOR
HANNAH LAIDLAW
EMMA CRAWFORD
SOPHIE MCLOUGHLIN
ALICIA HUGHES
SOPHIE MACKIN
ELEANOR RALPHS
GEMMA DOUGHTY
ABIGAIL SMITTON
HANNAH BARKER
JENNIFER ROCHFORD
BECKY BENNETT
PORTIA RILEY
EMILY GRAHAM
NATALIE ROSSLEY
DONNA KINNEAR
RHONA PRICE (School Cup)


 School Trophy Award winners from Prize Giving July 2003:

HANNAH BENNETT
ALICIA HUGHES
AIMEE HARWOOD
ELEANOR RALPHS
SACHA KELLY
JENNIFER DEWHIRST
VICTORIA WALSHAW
ABIGAIL SMITTON
BECKY BENNETT
CASEY QUINLAN
DEBBIE WEIR/HAYLEY CRAWSHAW
JOANNE LOVE
LEONIE RILEY
JULIE HARRIS (School Cup)

 

 School Trophy Award winners from Prize Giving December 2001:
DEBORAH FISH
LAUREN OSBYRNE
JOSIE LAWRENCE
STEPHANIE NEIL
JESSICA GIBBONS
SARAH BUCKLES
NATALIE ROSSLEY
REBECCA BENNETT
EMILY GRAHAM
JENNIFER ROCHFORD
DANIELLE HUGHES
GEMMA EDWARDS
HAYLEY CRAWSHAW
JULIE HARRIS (School Cup shared)
HELEN POTTER (School Cup chared)